Jessica Rivas je nastavnica engleskog kao stranog jezika (EFL) i profesorica na fakultetu sa više od šest godina iskustva u podučavanju u različitim sredinama i na različitim obrazovnim nivoima. Diplomirala je na dva studijska programa: obrazovanje s fokusom na strane jezike i obrazovanje s fokusom na filozofiju. Trenutno je na završnoj godini magistarskih studija iz oblasti podučavanja i učenja stranih jezika. Kao predana edukatorica, profesorica Rivas je više puta bila pozvana kao trenerica nastavnika i predavačica od strane različitih jezičkih akademija i univerziteta u Venecueli, a svoje znanje i iskustvo prezentovala je i na nacionalnim i međunarodnim događajima. Njena profesionalna interesovanja obuhvataju informacijsko-komunikacijske tehnologije (ICT), stručno usavršavanje nastavnika, interkulturalnu kompetenciju i primjenu umjetne inteligencije (AI) u nastavi.
Na 8. međunarodnoj naučnoj konferenciji UONEDU, održanoj 22. i 23. februara 2025. godine, profesorica Rivas je predstavila svoje istraživanje pod naslovom
“Boosting EFL Learner’s Skills with PBL & AI”. Njena prezentacija bila je svojevrsni spoj naučnog entuzijazma i praktične inspiracije – oblikovana na temelju stvarnih iskustava iz učionice, posebno onih stečenih kroz online nastavu u jezičkim akademijama i na Univerzitetu Los Andes.
„Moja prezentacija je rezultat prethodnih nastavnih iskustava sa PBL metodom u različitim kontekstima, posebno kao online nastavnica u jezičkim akademijama i kao profesorica na Univerzitetu Los Andes.
PBL je nastavni pristup i strategija koja omogućava učenicima aktivniju ulogu u vlastitom učenju, dok istovremeno primjenjuju svoje vještine i znanje u stvaranju proizvoda ili rezultata u stvarnom životnom okruženju“, kaže Rivas.
Ona dalje kaže da iako je AI izazvao zabrinutosti vezane za privatnost podataka i zloupotrebu tehnologije, on donosi i brojne koristi u nastavnoj praksi i pomaže u personalizaciji procesa učenja jezika.
„Koliko god zvučalo kontradiktorno, AI može pomoći u poticanju kreativnosti i kritičkog razmišljanja. Iako se AI uglavnom koristi za generisanje novih ideja i opcija, ove prijedloge treba uzeti kao podlogu za raspravu i kritičku analizu prije njihove primjene“, navodi Rivas.
Jedan od prvih projekata koje je implementirala uz podršku AI jeste #OnlineEntrepreneurs. Fokusiran je na dizajniranje proizvoda zasnovanog na potrebama učenika, sa vlastitim brendom, sloganom i poslovnim pitch-em.
“Ovaj projekat je promovisao ne samo produktivne jezičke vještine već i rješavanje problema, preduzetništvo i digitalni marketing“, kaže Rivas.
Ostale ideje, kaže, uključuju: pisanje i dizajniranje slikovnica,
pretvaranje istorijskih ličnosti u influensere sa društvenim mrežama, kreiranje i emitovanje vijesti, kreiranje likova za specifične uloge i izvođenje uloga (role-play).